Loading…

Serbia bllokon pavarësimin e KOSTT

  • 29/11/2016 | 18:41

Serbia bllokon pavarësimin e KOSTT

Mos implementimi i marrëveshjes për Energji midis Kosovës dhe Serbisë, po e pengon pavarësimin përfundimtar të transmisionit elektrik kosovar KOSTT dhe po i ushqen operatorët ilegal në Veri të Kosovës, transmeton Gazeta Metro.

Këtë e ka thënë negociatorja e Kosovës Edita Tahiri, e cila edhe është ministre pa portofol.

“Marrëveshja për Energjinë, përkatësisht fillimi i punës së KOSST-it si operator i pavarur, është bllokuar nga Serbia tash e një vit e gjysmë. Serbia që nga paslufta ka ndërhyrë në operatorin ilegal në fushën e energjisë në pjesën veriore të vendit dhe praktikisht qasja e operatorëve tanë publikë të energjisë në veri ka qenë e bllokuar për krejt këto vite”, ka thënë Tahiri.

Ajo ka spjeguar se energjia konsumatorëve inkasohet ilegalisht në Veri, duke e pasur parasysh se për këtë shfrytëzohet edhe ilegalisht transmisioni dhe distribucioni i operatorëve legal dhe shtetëror, që vetë gjenerojnë humbje për buxhetin dhe ekonominë e Kosovës.

Megjithëkëtë, Tahiri nuk ka bërë të diotur se këto çështje dhe vonesa nga ana e shtetit dhe delegacionit të Serbisë, sa seriozisht janë ngritur në Bruksel./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë