Loading…

Serbët mblidhen për ‘Vidovdanin’: Policia i kthen prapa ata me fanella provokuese

  • 28/06/2022 | 13:26

Serbët mblidhen për ‘Vidovdanin’: Policia i kthen prapa ata me fanella provokuese

Dhjetëra serbë janë mbledhur për të festuar “Vidovdanin” në Gazimestan të Obiliqit, një festë serbe që festohet më 28 qershor, në kujtim të Betejës së Kosovës të zhvilluar në vitin 1389.


Gjatë këtij manifestimi, Policia e Kosovës nuk i ka lejuar disa serbë që t’i afrohen vendit në Gazimestan, pasi bartnin fanella provokuese, ndër të tjera edhe katër shkronjat “S”.

Kremtimi i kësaj dite ndërlidhet me përvjetorin e Betejës së Kosovës, që historia serbe e njeh si fitoren shpirtërore të saj, pavarësisht një humbjeje të madhe të forcave ballkanike dhe vrasjes së princit serb Lazar.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë