Loading…

Serbët i frikësohen luftës me Kosovën (Foto)

  • 18/01/2017 | 00:02

Serbët i frikësohen luftës me Kosovën (Foto)

Deri kur më do të luftojmë? A nuk kemi humbur shumë jetë, persona të zhvendosur nga vendi ku janë lindë e rritë, rini të thyer? Këto janë pyetjet të cilat duhet të përgjigjet presidenti serb Tomislav Nikolic.


“Deri sa jam në zyrë, unë do të përpiqem që të mos ketë luftë me askënd, do të marrë përgjegjësi për të gjitha vendimet që marrë”, ka thënë Nikolic.

Por, analistë e akademikë të vjetër serbë, e kanë komentuar idenë e Nikolicit për “luftën në Kosovë”.

Filip David “vetëm pak na duhet për të arritur deri tek kaosi”
filip
Ne kurrë nuk duhet të harrojmë se deklaratat e presidentit Nikolic i kemi dëgjuar tashmë në forma të ndryshme në fillim të viteve të 90’ta dhe se ato kanë quar deri tek krimet dhe gjërat e tmerrshme që kanë ndodhur. Ajo çka më shqetëson më së shumti është se prap ne si popull (serb) kemi hyrë në fazën ku askush nga popujt e tjerë nuk vyn përpos nesh!

Goran Markovic “edhe sa njerëz duhet të vdesin?”
lkpktkqturbxy8zmmm2zmm1ndvimjflytljnznjzwy3mzezndc5zgu3yi5qcgvnk5uczqmuamldlqlnadyawsovb9kyl3b1bhnjbxmvturbxy8xzdc0y2i0mtcwntk1mdqznjyyownhymq2mdzmntbmni5wbmchwga

Edhe sa njerëz duhet të vdesin në mënyrë që Nikolic të fitojë edhe një mandat? Edhe sa njerëz të ri duhet të ikin nga ky shtet për deri sa qeveriset nga Nikolic? A do të mbetet ndokush gjallë deri në fund të sundimit të tij?

Gorcin Stojanovic “në ballë, me bijtë tanë”
3465332514af16fdc87518486707581_extreme

Unë shpresoj se në këtë luftën e re e cila u shpall nga presidenti serb, do të qëndrojnë ushtria serbe ashtu siç kanë bërë 100 vjet më parë dhe në këtë luftë shpresoj që Nikolic t’i merr të dy djemtë e tij njërin në anën e majtë tij dhe tjetrin në të djathtën e tij dhe pastaj të kthejë ashpër dhe pa asnjë kompromis Vushtrrinë në Serbi.

Ratko Bozovic “kështu nuk është dashtë të fliste”
8jlktkqturbxy9mmzk1zgfkyzy2ntnjogflntlmzgzkymflota2nmexmc5qcgvnk5uczqmuamldlqlnadyawsovb9kyl3b1bhnjbxmvturbxy8xzdc0y2i0mtcwntk1mdqznjyyownhymq2mdzmntbmni5wbmchwga

Të gjitha këto deklarata janë bërë në mënyrë që të përqendrohet vëmendja në Nikolic’in I cili është duke kandiduar për president të Serbisë. Treni “Kosova është serbi” është pjesë e një fushate të Nikolic’it për t’u bërë president.

Matija Beckovic
17_1000x0

Është një thënie e popullit serb “Luftën shpalle dhe pastaj harroje”. Shpresoj që kjo do të ndodhë edhe këtë herë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë