Loading…

Senegali në finale të Kupës së Afrikës

  • 02/02/2022 | 22:12

Senegali në finale të Kupës së Afrikës

Senegali është finalisti i parë i Kupës së Afrikës.


Ata kanë triumfuar me rezultat 3-1 ndaj Burkina Fasos në ndeshjen e zhvilluar të mërkurën, transmeton KosovaPress.

Të katër golat e ndeshjes u realizuan në fraksionin e dytë të ndeshjes. Golin e parë për Senegalin e realizoi Diallo në minutën e 70’ i cili u pasua me golin e Gueye i cili shënoi për 2-0 gjashtë minuta më vonë.

Burkina Faso reagoi duke e ngushtuar epërsinë në 2-1 në minutën e 82’ me golin e Toures, por Sadio Mane e riktheu avantazhin prej dy golash me golin e tij në minutën e 87’ dhe kështu vulosi rezultatin final të ndeshjes dje fitoren e madhe të Senegalit.

Gjysmëfinalja tjetër është ajo ndërmjet Kamerunit dhe Egjiptit e cila zhvillohet të enjten me fillim nga ora 20:00.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë