Loading…

Selimi e godet kryeministrin: Qeveria në anarki, kështu mund të rrëzohet

  • 01/04/2018 | 22:47

Selimi e godet kryeministrin: Qeveria në anarki, kështu mund të rrëzohet

Deputeti i Kuvendit nga Lëvizja Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka folur për gjendjen e krijuar në qeverinë e Kosovës, pas zhvillimeve të fundit në vend.


Deputeti i VV-së e ka quajtur qeverinë Haradinaj, si qeveri që tashmë është e rrëzuar.

Në një prononcim për Gazetën Blic, Selimi u shpreh se tashmë qeveria e ka përcaktuar vetë rrëzimin e saj me anarki institucionale dhe keqqeverisje.
“Qeveria e ka përcaktuar vete tashme rrëzimin e saj me keq qeverisje, me anarki institucionale dhe keq funksionimin te koalicionit qeverisës” ka thënë Selimi.

Kurse, Lidhja Demokratike e Kosovës ka propozuar që vendi të shkojë në zgjedhje,  por jo duke e  rrëzuar Qeverinë, por duke kërkuar konsensusin politik të partive për t’u ulur dhe dakorduar për datën e zgjedhjeve të parakohshme, pikërisht pas daljes nga qeveria e Listës Serbe dhe ngjarjet e fundit në Kosovë.

Por për idenë e LDK-së, Selimi ka  një përgjigje interesante.

Thotë se  qeveria Haradinaj nuk do të mund të rrëzohet nga LDK, as në kohën kur do të vinin zgjedhjet e jo më tani.
“Kurse, sa i përket mocionit te LDK-së kjo qeveri nuk do rrëzohej as kur të vinin zgjedhjet”, ka thënë Selimi

Ai është i bindur se  kjo qeveri do të rrëzohet më shpejtë, se sa ata janë të gatshëm ta menaxhojnë rrëzimin.

Selimi në kohën e fundit ka marrëdhënie të tensionuar me të parin e qeverisë pas një konflikti verbal që kishin në Kuvend, ku Haradinaj e quajti rrenc Selimin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë