Loading…

Selakovic shkon në Torino, lobon kundër anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Europës

  • 20/05/2022 | 12:37

Selakovic shkon në Torino, lobon kundër anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Europës

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikola Selakoviq, ka takuar sot në Torino të Italisë, ministren e Jashtme të Islandës, Thordis Kolburn, të cilës thotë se ia ka bërë të ditur qëndrimin e Serbisë për çështjen e anëtarësimit të Republikës së Kosovës në Këshillin e Evropës.


“Ministri Selakoviq pati një takim me ministren e jashtme të Islandës. Ai e informoi kolegen për pozicionin e Serbisë për aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropë”, thuhet në njoftimin e ministrisë së Jashtme të Serbisë.

Sot në Torino të Italisë mbahet mbledhja e Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës. Gjatë gjithë këtyre ditëve ka pasur kërkesa që në rend dite të këtij takimi të përfshihet edhe aplikimi i Kosovës për anëtarësim, megjithatë s’ka pasur sinjale se diçka e tillë do të ndodh. Ndërkohë pritet të shihet se si do të ecë takimi sot në Torino dhe nëse do të ketë ndonjë ndryshim.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë