Loading…

Sekreti i shpellës ndriçuese në Zelandën e Re (Foto)

  • 10/01/2017 | 08:35

Sekreti i shpellës ndriçuese në Zelandën e Re (Foto)

Në Zelandën e Re ekziston një shpellë gëlqerore e cila në muret e saj ka krimba me shkëlqim, që i japin asaj një pamje spektakulare ndriçuese.


Sipas historianëve kjo shpellë me këtë lloj të veçantë krimbash ekziston mbi 30 milionë vjet. Këto krijesa që deri vonë janë etiketuar si të çuditshme quhen Arachnocampa Luminosa, dhe bëjnë dritë mjaftueshëm sa për të parë atë ambient të akullt në tërësi.

Kur krimbat ecin nëpër shpellë, njerëzit nuk mund t’i vërejnë ato si gjallesa, veçse i ndriçojnë rrugët e shpellës, transmeton gazetametro.net

466955-1000-1452243081-glowworms-are-actually-the-larvae-of-the-fungus-gnat-a-type-of-fly-that-resembles-a-mosquito

Këta krimba ndryshe vendasit i quajnë edhe “krimba merimangë”, sepse me anë të disa fijeve të mëndafsha që kanë në trupin e tyre, i përdorin për të kapur gjahun, për t’u ushqyer. Të njejtit krimba gjenden edhe në Australi.

467305-1000-1452243081-the-glowworms-are-found-only-in-new-zealand-and-eastern-australia-the-australian-worms-have-smaller-lights-and-tend-to-stay-in-smaller-groups

Kulmet e shpellës janë të ngjjitura me njëra-tjetrën me qindra gurë në mënyrë shumë interesante, dhe të bukur, që të lënë një përshtypje magjepëse.

467055-1000-1452243081-the-worms-glowing-light-helps-them-attract-their-food-other-insects

Shkëlqimi që kanë këta krimba u ndihmon atyre për t’i tërhequr insektet dhe pastaj i mbysin dhe i hanë! Këto krimba janë të ngjashëm me disa kafshë tjera që jetojnë në tokë dhe në ujëra, që dritën e shfrytëzojnë për të kapur insketet e tjera. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë