Loading…

Sekreti i magjive më të njohura

  • 17/01/2017 | 19:17

Sekreti i magjive më të njohura

Një shfaqje magjike është një mënyrë për të provuar dhe testuar disa aftësi të veçanta për t’i lumturuar fëmijët. Ndonjëherë, duke parë sjelljet e tyre edhe të rriturit magjepsen.

Lepuri poshtë kapelës
1154605-5-650-a542d8629a-1484557059

Për ta bërë këtë mashtrim juve ju duher një lepur, një tryezë me mbulesëm, një thes  poshtë tavolinës dhe një kapelë. Magjia funskinon kështu: Magjistari fillimisht e kap kapelën dhe i dëshmon audiencës se nuk ka asnjë lepur nën të, mirëpo, poshtë tavolinës është një thes që e mban lepurin në të, dhe kur lepuri pastaj shfaqet nën kapelë ndodhë sepse tavolina ka një vrimë të cilën publiku nuk e dallon, dhe me këmbën posht magjistari e godit atë dhe lepuri del mbi tavolinë, në këtë rast nën kapelën e magjistarit. Pra, nuk ka asnjë magji thjesht një lojë e vogël.

Vajza në ajër

1154555-3-650-a542d8629a-1484557059-1
As këtu nuk ka ndonjë magji. Thjesht ‘magjistari’ dhe vajza që është e veshur me fustan të gjatë, bashkëveprojnë me anë të një mekanizmi, i cili buron që nga nën tavolina. Ky mekanizëm e ngri vajzën në ajër me fuqinë e tij, dhe nuk e bënë magjistari me aftësitë që ka. Ai duhet ta fsheh mirë mekanizmin që të mos dal ne pah.

Vajza “Zig -Zag”

1154455-4-650-a542d8629a-1484557059
Edhe kjo funskionon në bazë sistemi që i bëhet trupit të vajzës. Këto kuti në fakt nuk janë të gjitha të vërteta, e fundi po, e cila tregon vajzën që është ulur, dhe i shihet vetëm koka, ndërsa dy të parat e kanë vetëm një paraqitje të vajzës kalimthi nëpër sistem, pastaj para audiencës duket si vajza ka pjesë në secilën kuti. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë