Loading…

Sekretari i Kushtetueses i akuzuar për korrupsion largon nga puna të dënuarin

  • 25/09/2018 | 07:28

Sekretari i Kushtetueses i akuzuar për korrupsion largon nga puna të dënuarin

Një i dënuar në shkallë të parë është duke larguar nga Gjykata Kushtetuese nëpunësit e dënuar. Por vetë atë s’ka kush ta ndëshkojë.

Bëhet fjalë për sekretarin e përgjithshëm të kësaj gjykate, Milot Vokshi, i cili prej gati dy vjetësh ishte dënuar me 6 muaj burg nga Gjykata Themelore në Prishtinë, nën akuzën për keqpërdorim të detyrës zyrtare lidhur me veprën penale të cenimit të barazisë në ushtrimin e veprimtarisë ekonomike, e cila bie në veprat penale që kanë të bëjnë me korrupsion.

Prej atëherë ai nuk është suspenduar. Përkundrazi, është rizgjedhur në të njëjtën detyrë, ndonëse akuza rëndon mbi të dhe çështja nuk ka marrë formë të prerë.

Duke qenë vetë nën akuzë, të premten e shkuar Vokshi ia ka ndërprerë marrëdhënien e punës Hakif Veliut, drejtori i Njësisë së Prokurimit në Kushtetuese. Kjo pasi Gjykata e Apelit e ka dënuar me një vit burg efektiv, për veprën penale të mashtrimit në detyrë.

Në Gjykatën Kushtetuese kanë arsyetuar këtë paradoks. Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë