Loading…

Sekretari Blinken: SHBA dënon ashpër dhunën e Qeverisë, kryeministri Kurti të ndalë masat menjëherë dhe t’i kthehet dialogut

  • 26/05/2023 | 19:06

Sekretari Blinken: SHBA dënon ashpër dhunën e Qeverisë, kryeministri Kurti të ndalë masat menjëherë dhe t’i kthehet dialogut

Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken s’la hapësirë për dyshime aspak që SHBA s’pajtohet aspak me veprimtarinë e autoriteteve të qeverisë së Kosovës sot në Veri, shkruan Gazeta Metro.


Sekretari Blinken thjeshtë e vlerësoi qeverinë dhe kryeministrin Albin Kurti si palën destabilizuese në këtë çështje.

“I dënojmë ashpër veprimet e Qeverisë së Kosovës që po e përshkallëzojnë tensionet në veri dhe po rrisin jostabilitetin. I bëjmë thirrje Kryeministrit Albin Kurti që menjëherë të ndalë këtë masa të dhunshme dhe të përqendrohet në dialogun e lehtësuar nga BE”.

Paraprakisht ishte ambasadori amerikan Jeff Hovenier që reagoi njëjtë ashpër dhe kërkoi ndalimin e veprimeve, kjo pas disa komenteve të tij publike paralajmëruese që të mos veprohet në këtë mënyrë ditëve të kaluara./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë