Loading…

“Scott e Vucic kërkojnë fleksibilitet e kreativitet në dialogun Serbi-Kosovë”

  • 16/08/2018 | 16:38

“Scott e Vucic kërkojnë fleksibilitet e kreativitet në dialogun Serbi-Kosovë”

Ambasadori Scott, sipas kumtesë, u ka bërë ftesë Beogradit e Prishtinës të tregojnë kurajo, fleksibilitet dhe kreativitete në gjetjen e zgjidhjes, e cila do t’i kontribuonte stabilitetit regjional


Kryeari i Serbisë Aleksandar Vucic ka këmbyer sot me ambasadorin e ShBA-ve në Serbi Kyle Scott mendime mbi gjendjen e dialogut ndërmjet Beogradit e Prishtinës dhe idetë rreth arritjes së zgjidhjes për Kosovën, transmeton gazetametro.net.

Kryetari Vucic, si është kumtuar, ka theksuar nevojën për arritjen e “kompromisit të vërtetë”, i cili, sipas tij, do të garantonte stabilitet afatgjatë dhe do të mundësonte përparimin e konomik.

Dy bashkëbiseduesit janë pajtuar se dialogu është mënyrë për përmirësimin e gjendjes në Kosovë, në qoftë se i qasen me përgjegjësi dhe u shmangen konfrontimeve.

Ambasadori Scott u ka bërë ftesë Beogradit e Prishtinës të tregojnë kurajo, fleksibilitet dhe kreativitete në gjetjen e zgjidhjes, e cila do t’i kontribuonte stabilitetit regjional./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë