Loading…

Schwarz i drejtohet BE’së: Nëse nuk veproni ju, do ta bëjnë të tjerët

  • 22/06/2022 | 11:50

Schwarz i drejtohet BE’së: Nëse nuk veproni ju, do ta bëjnë të tjerët

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, ka paralajmëruar se Bashkimi Evropian lidhur me vonesat për përpjekjet e Ballkanit Perëndimor për t’u anëtarësuar në këtë bashkësi.


Ajo ka deklaruar se derisa Evropa nuk ndërmerr asgjë, atëherë në këtë rajon do të fuqizohen ndikimet joevropiane.

“Nëse Bashkimi Evropian vepron, do ta bëjnë të tjerët”, citohet të ketë thënë Gërvalla për Deutschlandfunk.

Ministrja theksoi se orientimi i Kosovës është kristal i qartë drejt Bashkimit Evropian, derisa ka përmendur se 93 për qind e qytetarëve e mbështesin anëtarësimin.

Ndryshe në planet e Kosovës është aplikimi zyrtar për në BE gjatë 2022-ës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë