Loading…

Schmidt: Do të jetë e vështirë të bëhet një hap përpara në kërkesën e Gjermanisë që Beogradi të njohë pavarësinë e Kosovës

  • 20/05/2022 | 13:41

Schmidt: Do të jetë e vështirë të bëhet një hap përpara në kërkesën e Gjermanisë që Beogradi të njohë pavarësinë e Kosovës

Përfaqësuesi i Lartë i bashkësisë ndërkombëtare në BeH, Christian Schmidt, beson se do të jetë e vështirë të bëhet një hap përpara në kërkesën e Gjermanisë që Beogradi të njohë pavarësinë e Kosovës.


Siç thotë ai, ky është kusht për hyrjen e Serbisë në BE dhe si vëzhgues mendon se harmonizimi gradual do të kishte kuptim.

“Do të jetë e vështirë të arrihet një hap përpara. Dhe si vëzhgues, mendoj se harmonizimi gradual do të kishte kuptim. Sa i përket njohjes së Kosovës, që nuk u njoh nga pesë anëtarë të BE-së, në çdo rast do të nënkuptonte bashkëpunim pragmatik ndërmjet dy shtetet, Kosova dhe Serbia”, tha Schmidt në një intervistë për Deutsche Welle.

Ai iu përgjigj pyetjes se a pret një hap përpara në një të ardhme të afërt në lidhje me njohjen e Kosovës dhe si e vlerëson presidentin e Serbisë, i cili dëshiron të arrijë një kompromis duke pasur parasysh qëndrimin e qartë të Gjermanisë se njohja duhet të ndodhë dhe se është kusht për hyrjen e Serbisë në Bashkimin Evropian.

“Nga cili vend vijmë ne gjermanët? Ne kemi përvojë kur bëhet fjalë për bashkëpunimin mes Gjermanisë Lindore dhe Perëndimore, megjithëse nuk ka pasur njohje reciproke. Nga një mënyrë kaq pragmatike – që sigurisht nuk mund të transferohet një nga një, sepse ishte Lufta e Ftohtë dhe Komunizmi – Unë do të tërhiqja mendimin e mëposhtëm: Ne kurrë nuk do të bëjmë gjithçka që është e mundur, por atë që bëjmë, do ta bëjmë me vullnet të mirë. Fatkeqësisht, kjo ende nuk njihet në marrëdhëniet ndërmjet Serbisë dhe Kosovës”, ka thënë Schmidt.

Duke vlerësuar situatën në Ballkanin Perëndimor, Schmidt thotë se në përgjithësi është e qëndrueshme, por nuk është kursyer ndikimi i, siç thotë ai, “lufta e agresionit që Federata Ruse po bën kundër Ukrainës”. Ai thotë se i është mirënjohës qeverisë gjermane, e cila po kujdeset intensivisht për rajonin, i cili, siç thotë ai, po bëhet një nga më kyçet në krijimin e një klime politike dhe kështu do të jetë edhe pas luftës kundër. Ukrainë.

“Unë besoj se zbatimi i dobishëm dhe i arsyeshëm i instrumenteve në dispozicion të Bashkimit Evropian mund të ketë një efekt stabilizues dhe qetësues. Në fund, ne do të duhet të pyesim veten: a mundet ky vend, Bosnja dhe Hercegovina dhe vendet e tjera bashkohu me Bashkimin Evropian”, tha Schmidt.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë