Loading…

Sallatë me mish toni si racion veror

  • 29/05/2021 | 08:08

Sallatë me mish toni si racion veror

Ju propozojmë mënyrën në të cilën mund të kombinoni shumë mirë makaronat dhe peshkun nga konserva.


Përbërësit:

– 200 g makarona (integral),
– një konservë mish toni (në copa),
– 150 g misër të ëmbël,
– qepë,
– 100–150 g majonezë,
– 1 lugë e vogël kripë,
– ½ luge piper.

Përgatitja:

Makaronat i ziejmë me pak kripë. Misrin e ëmbël e ziejnë në ujë të njelmët 5-8 minuta. Qepën e re e presim në pjesë të imta.

Në tepsi e qesim brumin e ftohur dhe misrin e ëmbël. I përziejmë lehtë. Pastaj shtojmë qepën e re dhe mishin e tonit.

Të gjitha i përziejmë ngadalë derisa përbërja të homogjenizohet.

I qesim kripë dhe piper sipas shijes. Në fund shtojmë majonezën dhe që të gjitha i bashkojmë.

I fusim në frigorifer që të ftohen mirë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë