Loading…

Safety Check i Facebook aktivizohet nga përdoruesit

  • 19/11/2016 | 14:13

Safety Check i Facebook aktivizohet nga përdoruesit

Safety Check, mjeti i Facebook që mund të përdoret në rastet e tërmeteve apo katastrofave, për ti bërë të ditur miqve dhe kontakteve se jeni mirë tashmë aktivizohet direkt nga përdoruesit e rrjetit social.

Lajmi bëhet i ditur nga shoqëria e Mark Zuckerberg gjatë Social Good Forum në Nju Jork.

“Kur shuë persona publikojnë nga zona e interesuar për miqtë apo një krizë a një katastrofë, atyre mund tu kërkohet nëse janë mirë. Pasi regjistrohen se janë mirë, personat mund ta bëjnë vetë një gjë të tillë”, thotë një njoftim.

Përveç kësaj Facebook ka publikuar edhe “Community Help”, një funksionim i ri ku mund të kërkosh apo të japësh ndihmë, si veshje, ushqim, pas katastrofave natyrore që do të jetë i disponueshëm që nga viti i ardhshëm.

Së fundmi, platforma synon edhe bamirësinë duke shtuar komandën “Dhurim” në Video Live dhe postimet “për të mbledhur fonde për më shumë se 750 mijë organizata jofitimprurëse”.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë