Loading…

Sabit Geci për Adem Jasharin: Kemi pirë birra pas një aksioni, kurrë në jetë s’ka fol për fe

  • 30/11/2023 | 11:25

Sabit Geci për Adem Jasharin: Kemi pirë birra pas një aksioni, kurrë në jetë s’ka fol për fe

Ish-komandanti dhe një prej anëtarëve kryesorë të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabit Geci i është përgjigjur disa pyetjeve në lidhje me raportin që kryekomandanti Adem Jashari e kishte me fenë.


Geci tha se nuk e ka dëgjuar atë kurrë duke folur për çështje fetare. Ai tha se Adem Jashari as nuk ka bërë namaz, e as nuk ka agjëruar.

“Kurrë në jetën tem nuk e kam dëgju Adem Jasharin duke folë për fe. Kurrë në jetën tem. Ndoshta ka pasë ndonjë bindje fetare, por po të betohem kurrë në jetën tem nuk e kam dëgju duke folë për fe. [Vetëm] për luftën, për organizimin..”, tha Geci.

“Baci Shaban u falë. Këtë e kam pa vetë. Në jetë tem as Hamzën, as Ademin s’i kam pa tu u falë, as tu agjëru”, shtoi ai.

Si njëri prej bashkëluftëtarëve të Adem Jasharit, Sabit Geci tregon se si pas një aksioni kundër forcave serbe në vitin 1989 kishin pirë birra.

“Birra kemi pi bashkë. Kam edhe fotografi tu pi birra bashkë pasi që e kemi kry një aksion në ’89-ën. E përfundum një aksion unë, Jakup Nura, Sahit Jashari – kurrë s’e kam bë publike – edhe komandanti legjendar. Edhe shkuam u tubuam – kemi qenë nja 10-15 vetë – kemi pi nganjë birrë aty në Drenicë”, tha Geci të mërkurën në Kanal 10.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë