Loading…

Sa shpesh duhet t’i ndërrojmë të brendshmet: Përgjigjja do t‘ju befasojë

  • 06/10/2020 | 11:57

Sa shpesh duhet t’i ndërrojmë të brendshmet: Përgjigjja do t‘ju befasojë

Veshjet e brendshme duhet të ndërrohen çdo gjashtë muaj dhe ato duhet t’i zëvendësojmë me një palë të re.


Ekspertja e higjienës Shirin Lakhani sqaron se si bakteret mund të qëndrojnë në të brendshmet edhe pasi ato pastrohen në rrobalarëse, shkruan kp, transmeton lajmi.net.

“Veshjet e brendshme kanë qenë në kontakt të ngushtë me lëkurën tuaj dhe zonat intime për një kohë të gjatë. Prandaj, vjen në kontakt me shumë lëkurë të vdekur nga këto zona, si dhe me baktere – si me bakteret natyrale të shëndetshme që kemi të gjithë, ashtu edhe me bakteret më të rrezikshme që mund të shkaktojnë infeksione. Ekzistojnë hulumtime që sugjerojnë që edhe larja e të brendshmeve në një makinë larëse nuk mund gjithmonë ta heqë plotësisht atë nga bakteret, ”zbulon Lakhani.

Ajo këshillon që të brendshmet duhet të hiqen nga dollapët dhe të rinovohen të paktën një herë në vit. Edhe pse për të brendshmet që vishen më shpesh për aktivitete si ushtrime në palestër, ajo gjithashtu rekomandon që ato të ndërrohen shumë më shpesh.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë