Loading…

Sa ishin edhe ministrat as që u fol për Demarkacionin

  • 04/02/2018 | 23:27

Sa ishin edhe ministrat as që u fol për Demarkacionin

Në një deklarim për Radio Dukagjinin, pas përfundimit të darkës së Hajvalisë, Pal Lekaj – ministër i Infrastrukturës dhe nënkryetar i AAK-së ka dhënë detaje rreth asaj se çfarë është biseduar në këtë takim.


Lekaj fillimisht ka thënë se darka ka pasur për qëllim ofrimin dhe komunikimin e ndërsjellë mes kolegëve dhe se nuk është biseduar fare për demarkacionin.

“As që është biseduar për Demarkacionin. Demarkacioni është në procedurë për nesër në kryesi të Kuvendit. Kemi folur për projekte zhvillimore”, tha Lekaj i AAK-së.

I pyetur nga Radio Dukagjini se nëse Mali i zi gjatë vizitës së pasnesërme të kryeministrit malazez në Kosovë, pajtohet që të rishikohet çështja e demarkacionit dhe gabimet e mundshme në të ardhmen me kusht që demarkacioni fillimisht të kaloi në Kuvendin e Kosovës si i tillë dhe  do të ndërrojë qëndrim AAK, Lekaj është përgjigjur:

“Po të jeni të bindur, që nëse kryeministri i Malit të Zi ndërron qëndrimin, pra dakordohet që të rinegociohet për të gjeturat, ne vetëm dakordohemi. Por kryeministri i Malit të Zi duhet të nënshkruajë paraprakisht për një dakordancë të tillë”, deklaroi Lekaj.

Në rrethanat aktuale, Lekaj i AAK-së edhe sonte rikonfirmoi qëndrimin kundër të kryeministrit dhe kryetarit të AAK-së Ramush Haradinaj rreth variantit aktual si çështje e kryer.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë