Loading…

Sa është e rëndësishme higjiena e zonave intime?

  • 31/07/2021 | 10:04

Sa është e rëndësishme higjiena e zonave intime?

Kur bëhet fjalë për ruajtjen e higjienës personale, gratë i kushtojnë shumë vëmendje lëkurës dhe flokëve të tyre. Megjithatë, për higjienën e zonave intime nuk flitet aq shumë. Por ashtu si çdo pjesë tjetër e trupit, është jashtëzakonisht e rëndësishme të kujdesesh për zonat intime, duke i mbajtur ato të pastra për të parandaluar infeksionet dhe rreziqet e tjera shëndetësore.


Ndërsa shumë gra nuk janë në gjendje të vendosin se çfarë është e sigurt për t’u përdorur, disa preferojnë larjen intime për të pastruar zonat e tyre intime.

Por a është i sigurt?

“Një larje intime është një zgjidhje e formuluar veçanërisht për gratë për të pastruar zonat intime. Larja intime përdoret për trajtimin e thatësisë, kruajtjes dhe acarimit të zonave intime. Ato gjithashtu ndihmojnë në ruajtjen e PH normale të vaginës, e cila është e rëndësishme në parandalimin e infeksionit bakterial”, tha Dr Megha Ranjan, asistent profesor, në Departamentin e Obs & Gynae.

Eksperti shtoi se përdorimi i sapunit për të larë zonat intime nuk është i rekomanduar, pasi prish florën natyrale të vaginës, e cila, nga ana tjetër, do të lejojë që bakteret e dëmshme të rriten shpejt.

Disa nga përbërësit kryesorë për të parë gjatë zgjedhjes së një larjeje intime janë acidi laktik, glicerina, hidroksidi i natriumit, kokamidopropil betadina dhe uji, shkruan Indianexpress, transmeton Klankosova.tv.

Për gratë në menopauzë, këshillohet që të përfshijnë larje intime në rutinën e tyre të pastërtisë personale sepse ato “përjetojnë ndryshime hormonale që e bëjnë vagjinën e tyre tepër të ndjeshme dhe të thatë”.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë