Loading…

Serbia mund të llogarisë në Rusinë rreth Kosovës

  • 10/12/2016 | 13:54

Serbia mund të llogarisë në Rusinë rreth Kosovës

Agjencia e lajmeve TASS, ka raportuar të shtunën se në dialogun midis Rusisë dhe Serbisë vëmendje e veçantë i është kushtuar stabilitetit në Ballkan, në të cilin është përmendur edhe Kosova.

“Serbia mund të llogarisë në mbështetjen ruse për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial, para se gjithash në Kosovë”, thuhet në deklaratën, që referohet në bashkëpunimin serbo-rus në arenën ndërkombëtare.

Problem mes këtyre vendeve mike del të jetë aspirata e Serbisë për t’u bërë anëtare e BE-së, gjë e cila nuk e kënaqë Rusinë, e cila ka sanksione nga BE-ja dhe do t’i pengonte për të mbajtur të ekuilibruar krizën e Ukrainës, thuhet nga mediet serbe.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë