Loading…

Rusia thotë se ka kontroll të plotë mbi Severodonetskun

  • 25/06/2022 | 21:40

Rusia thotë se ka kontroll të plotë mbi Severodonetskun

Forcat ruse kanë vendosur kontroll të plotë mbi qytetin ukrainas të Sievierodonetsk, ka thënë Ministria e Mbrojtjes e Rusisë, sipas agjencisë ruse Interfax.


Zyrtarët ukrainas thanë më herët gjatë ditës se trupat e tyre ishin tërhequr nga qyteti pas një beteje të zgjatur.

“Njësitë e Milicisë Popullore të LPR, me mbështetjen e trupave ruse nën komandën e gjeneralit të ushtrisë S.V. Surovikin, si rezultat i operacioneve të suksesshme sulmuese, çliruan plotësisht Severodonetsk dhe Borovskoye, Voronovo dhe Sirotino të LPR”, tha ai.

“Kështu, përpjekja e armikut për ta kthyer zonën industriale të ndërmarrjes Severodonetsk Azot, në një qendër kokëfortë të rezistencës u pengua”.

Qyteti, i cili ndodhet në rajonin e Luhanskut, ishte kthyer në një fushë beteje të ashpër në javët e fundit dhe kishte parë forcat ruse dhe ukrainase të luftonin rrugë pas rruge.

Rënia e saj do të jetë një fitore kyçe për Rusinë, e cila synon të marrë të gjithë rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës (i përbërë nga Luhansk dhe Donetsk fqinj).

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë