Loading…

Rusia dhe Serbia: SHBA po përdor shqiptarët për të zgjeruar ndikimin në Ballkan

  • 11/04/2017 | 10:10

Rusia dhe Serbia: SHBA po përdor shqiptarët për të zgjeruar ndikimin në Ballkan

Faktori ‘shqiptar’ është kthyer në një instrument për fuqitë perëndimore, me qëllim që të zgjerojnë ndikimin e tyre në Ballkan.


Një gjë e tillë filloi me bombardimin e Jugosllavisë në vitin 1999 dhe po vazhdon edhe në të tashmen me krizën e vazhdueshme politike në Maqedoni, ku pakica shqiptare është duke u përpjekur të instalojë një qeveri properëndimore.

Maqedonia ka mbetur në krizë politike që nga dhjetori i 2016-s, pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Pavarësisht fitores elektorale të Partisë Demokratike për Unitet Kombëtar Maqedonas (VMRO-DPMNE), të udhëhequr nga kryeministri Nikolla Gruevksi, qeveritë perëndimore po mbështesin haptazi partinë kryesore të opozitës, Bashkimin Social Demokratik të Maqedonisë (SDSM), Zoran Zaev, shkruan “Sputnik”.

Sipas medias në fjalë, niveli i lartë i përfaqësuesve të BE-së dhe NATO-s po kërkojnë që presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, të formojë një qeveri të re në krye me Zaev, i cili fitoi përkrahjen e shqiptarëve në këmbim për koncesione ndaj minoritetit etnik, që gjuha shqipe të bëhet gjuhë zyrtare dhe të përfshihet në të gjitha institucionet, transmeton Lajmi.net.

Presidenti Ivanov i ka kategorizuar dispozitat e këtyre kërkesave si një kërcënim për integritetin territorial të Maqedonisë.

Duke folur për ‘Sputnik’ serb, politologu maqedonas Branko Djordjevski ka thënë se fuqitë perëndimore do të vazhdojnë të tentojnë për ta hequr Gruevskin nga pushteti sepse ata kanë nevojë për liderë që ju binden.

Së dyti eksperti vuri në dukje se duke i bërë presion Maqedonisë fuqitë perëndimore janë duke u përpjekur të parandalojnë përhapjen e ndikimit rus në Ballkan, transmeton Zëri.

Edhe politologu serb, Dragomir Andjelkoviq po pajtohet me këtë vlerësim.

“Kur Gruevski erdhi në përfundim se ndikimi rus në Maqedoni do të jetë shans i madh për zhvillimin e vendit atëherë filloi përplasja e militantëve shqiptarë dhe forcave të Ministrisë së Brendshme në Kumanovë”, ka thënë Andjelkoviq.

Politologu serb, Aleksandar Paviq, beson se faktori shqiptar është duke i përdorur këto ‘bllokada’.

“Paqëndrueshmëria në Maqedoni parashikon vdekjen e dy projekteve ruse dhe kineze. NATO dëshiron të shohë formimin e një qeverie në Maqedoni e cila është anti-maqedonase sa më shpejt të jetë e mundur dhe pakica shqiptare të jetë garantues i mëshirm i vizionit Globalist të Uashingtonit i cila është duke u munduar të udhëheq kudo që të mundet”, ka thënë Paviq.

Edhe analistë rusë kanë ndarë mendimet e njëjta duke deklaruar se SHBA dhe Evropa është duke i përdorur shqiptarët si faktorë për të shtrirë ndikimin në Ballkan.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë