Loading…

Rryma do të shtrenjtohet gjithqysh para 20 shkurtit

  • 07/02/2022 | 21:20

Rryma do të shtrenjtohet gjithqysh para 20 shkurtit

Të hënën u mblodhën por nuk i shuan ethet për rritjen e çmimit të rrymës. Këtë gjë mund ta bëjnë tek të martën, anëtarët e bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji, pasi në rend dite e kanë shqyrtimin e propozimeve për tarifat e reja.


Kjo nguti vjen për shkak të urgjencës që ka shkaktuar kriza energjetike në vend.

Bllok-tarifat e reja pritet të kenë edhe efekt retroaktiv, që i bie se llogaritjet në faturë bëhen nga 1 shkurti. Për të vendosur, ZRRE thotë se është duke i marrë parasysh edhe komentet e institucioneve për këtë çështje.

Por edhe llogaritjet e shpenzimeve të janarit, që sipas kryesuesit Ymer Fejzullahu, kanë dalë mw të larta se sa parashikimet.

Në takimin e së hënës u përcaktuan vetëm të hyrat e lejueshme maksimale për tre operatorët, KOSTT, KEDS e KESCO.

Në vikend, qeveria vendosi që subvencionimin e energjisë ta rrisë në 90 milionë euro, teksa ka premtuar edhe ndihma shtesë për kursimtarët, kur të aplikohen tarifat e reja.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë