Loading…

‘Rruga jonë’ e poetit Kujtim Paçakut promovohet edhe në Bullgari

  • 17/05/2017 | 19:08

‘Rruga jonë’ e poetit Kujtim Paçakut promovohet edhe në Bullgari

Është promovuar libri poetik i Kujtim  Paçakut ”O drom amaro” -Rruga jonë, në Sofje të Bullgarisë.


Në promovim morën pjesë edhe Ambasadorit i Kosovës në Bullgari Shpend Kallaba, sekretari i ambasadorit  Bujar Desku, prof. Anton Panchev (përkthyes i gjuhës bullgare), prof. Rosana Bejleri, Gabriela Kotomanova, si dhe shumë studentë të Katedrës së Ballkanit pranë Universitetit “ St. Klement Ohridski” në Sofje, shkruan Gazeta Metro

Në promovim u diskutua rreth prozës, gjuhës dhe kulturës rome. Kujtim Paqaku njëherësh është përkthyer në 12 gjuhë, me veprat e tij, kur bullgarishtja rradhitet e fundit, ndërsa vepra në fjalë “Rruga jonë” është e përkthyer në tri gjuhë, në shqip, bullgare dhe gjuhën rome./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë