Loading…

Rrjeti i supermarketeve Walmart do ndalojë shitjen e cigareve elektronike

  • 22/09/2019 | 17:02

Rrjeti i supermarketeve Walmart do ndalojë shitjen e cigareve elektronike

Walmart tha se do të ndalojë shitjen e cigareve elektronike në dyqanet e saj  pas një sërë sëmundjesh misterioze dhe vdekjeve të lidhura me avullimin, transmeton Gazeta Metro.


Shitësi më i madh i vendit, me qendër në Bentonville, Arkansas, tha se do të përfundojë daljen e tij nga cigaret elektronike pas shitjes përmes inventarit të tij aktual. Masa është për shkak të “kompleksitetit rregullator në rritje federal, shtetëror dhe lokal” në lidhje me produktet e avullimit, tha ndërmarrja në një deklaratë.

Presidenti Donald Trump ka propozuar një ndalim federal të cigareve elektronike me aromë.

Michigan ndaloi shitjen e cigareve elektronike me aromë këtë javë. Disa qeveri lokale, përfshirë San Francisko, kanë miratuar ndalimet për duhanin me aromë.

Më shumë se 500 njerëz janë diagnostikuar me sëmundje të frymëmarrjes pas përdorimit të cigareve elektronike dhe pajisjeve të tjera të avullimit, sipas zyrtarëve amerikanë të shëndetit. Një vdekje e tetë u raportua këtë javë. Por zyrtarët shëndetësorë ende nuk e kanë identifikuar shkakun./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë