Loading…

Rritet niveli i ujit në Drenas, vështirësohen vendkalimet

  • 09/11/2016 | 11:53

Rritet niveli i ujit në Drenas, vështirësohen vendkalimet

Pas reshjeve të dy ditëve të fundit, edhe në Komunën e Drenasit është rritur niveli i lumit “Drenica”, më ç`rast janë vështirësuar vendkalimet, tek ura në fshatin Nekoc, Kizhnarek dhe Shtrubullovë.

Po ashtu, është veshtirësu përcjellja e ujit nga të reshurat në rrjetin atmosferik në qendër të qytetit dhe në disa lagje, ku niveli është më i ulët, ku gypat e kanalizimit janë bllokuar edhe nga vet qytetarët të cilet kanë hudhur mbeturina.

Njësitet e emergjencave kanë qenë të mobilizuara gjatë 24 orëve të fundit, me ç’rast kanë bërë dhjetra intervenime, kryesisht në objekte banimi dhe biznese.

Drejtoria e Shërbimeve Publike dhe Emergjencë, ka angazhuar kompani shtesë për intervenime në rastet ku është e nevojshme dhe kanë qënë në koordinim të vazhdueshëm më Stacionin Policorë në Drenas.

Komuna e Drenasit apelon të gjithë qytetarët që ne ato zona ku niveli i ujit është më i lartë,  mundësisht të bejnë shoqërimin e fëmijeve të tyre për në shkollë dhe te reduktohen levizjet e panevojshme.

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë