Loading…

Rritet islamofobia në Amerikë

  • 23/11/2016 | 13:24

Rritet islamofobia në Amerikë

Ditë më parë gjatë zgjedhjeve në Amerikë, është fshirë nga webfaqja e Trump deklarat për mbylljen dhe mos lejimin e hyrjes së myslimanëve në SHBA.

Pas retorikës së tij islamofobe të Trump në fillim të fushatës, shumë myslimanë shprehën shqetësim për sigurinë e tyre nësë  në krye të  presidencës  të vihej Trump.

Më poshtë në tabelë tregon,  në çfarë niveli ishin sulmet anti-myslimane për vitin 2015, krahasu me vitin e  sulmeve të 11 shtatorit.

muslims

Përveç  kësaj,  tani shumica e amerikanëve thonë se është rritur ndjeshëm diskriminimi kundër muslimanëve në SHBA gjatë këtij vitit sidomos pas fitores së Trump , ku vlërsohet të jetë rreth 59 % që mendojnë kështu.

Në anën tjtër 49 % e të rriturve amerikanë mendojnë se të paktën “disa” muslimanë në SHBA janë anti-amerikanë, ndërsa 11% mendojnë se “shumica” ose “pothuajse të gjitha” janë anti-amerikanë.

Përveç myslimanëve edhe pakicat e tjera gjithashtu besojnë që gjërat do të keqësohen për ta nën një presidencë Trump./gzetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë