Loading…

Rreziku nga sulmet raketore: Izraeli planifikon të ndërtojë një ‘mur lazer’ në qiellin e vet

  • 16/02/2022 | 22:03

Rreziku nga sulmet raketore: Izraeli planifikon të ndërtojë një ‘mur lazer’ në qiellin e vet

Izraeli planifikon të krijojë një “mur lazer” që do ta zhvendoste vendin nga investimet e shumave të mëdha në raketa interceptuese në përdorimin e lazerëve me bazë elektrike që janë më pak të kushtueshme, transmeton Gazeta Metro.


Izraeli ka punuar në teknologjinë e mbrojtjes ajrore me lazer për dekada, duke u kthyer në sistemin taktik të laserit me energji të lartë, i zhvilluar në vitet 1990 dhe fillim të viteve 2000, megjithëse ai projekt u anulua. Por në janar 2020, Ministria e Mbrojtjes njoftoi një përparim.

Kryeministri Naftali Bennett tha se sistemi do të jetë funksional deri në vitin e ardhshëm, shkruan Defense News.

“Kjo do të na lejojë, në afat të mesëm dhe afatgjatë, të rrethojmë Izraelin me një mur lazer që do të na mbrojë nga raketat, UAV’të dhe kërcënimet e tjera. Kjo në thelb do të heqë kartën më të fortë që armiqtë tanë kanë kundër nesh,” shtoi ai. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë