Loading…

Rreth 300 mijë armë ilegale në duart e qytetarëve të Kosovës

  • 23/09/2018 | 21:30

Rreth 300 mijë armë ilegale në duart e qytetarëve të Kosovës

Rreth 300 mijë armë ilegale janë në pronësi të qytetarëve të Kosovës.

Por, Policia, gjatë vitit, arrin të konfiskojë më shumë se 1 mijë armë të tilla.

Ky numër kaq i vogël i konfiskimeve, për njohësit e kësaj fushe, paraqet rrezik për sigurinë e përgjithshme në Kosovë dhe në veçanti për vetë qytetarët.

Plator Avdiu dhe Fadil Kajtazi deklarojnë se për ta shmangur këtë rrezik, Ministria e Punëve të Brendshme duhet të bëjë regjistrimin e këtyre armëve.

Ndërsa, në Ministrinë e Punëve të Brendshme thonë se numri i armëve ilegale në vend, ka qenë më i lartë, porse kanë arritur ta zvogëlojnë për 100 mijë.

Gjithashtu, ky dikaster ka kohë që ka hartuar projekt udhëzimin administrativ për legalizimin e armëve dhe i njëjti është në fazën finale të draftimit.

Ndërsa, vetëm gjatë këtij viti në vendin tonë janë raportuar më shumë se 800 raste në polici, për posedim të armëve ilegale.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë