Loading…

Rolata me vanilje është gjëja më e shijshme që mund ta imagjinoni

  • 23/10/2021 | 14:01

Rolata me vanilje është gjëja më e shijshme që mund ta imagjinoni

Ju kurrë nuk keni provuar një ëmbëlsirë kaq të mirë më parë

Përbërësit për kore:

– 6 të bardha vezësh;
– 6 lugë sheqer;
– 6 të verdha vezësh;
– 3 lugë kakao;
– 3 lugë miell.

Përgatitja e kores:

Rrihni 6 të bardhat e vezëve mirë me 6 lugë sheqer. Kur e gjithë kjo të kombinohet bukur, është e nevojshme të shtoni 6 të verdha të vezëve dhe 3 lugë kakao. Pastaj, gradualisht shtoni miellin në mënyrë që të mos formohen droçka.

Hidheni përzierjen në një tepsi të lyer me yndyrë dhe piqeni në 180 gradë deri sa të marrë ngjyrë kafeje të artë.

Përbërësit për mbushjen:

– 6 vezë;
– 6 lugë sheqer;
– 4 lugë miell,
– ½ litër qumësht,
– 1 shkop vaniljeje.

Përgatitja e mbushjes:

Së pari, rrihni vezët me sheqerin derisa përzierja të arrijë një densitet të caktuar. Pastaj është e nevojshme të shtoni qumësht që do të hollojë masën, dhe pastaj të shtoni miell, si dhe vanilje të bluar.

Zieni të gjitha këto në avull derisa të trashen.

Përgatitja e rolatës:

Lyeni koren me mbushjen dhe më pastaj bëni të gjitha në një rolatë.

Është e nevojshme sipër ta lyeni rolatën me çokollatë ose krem, nëse dëshironi pastaj hidhni arra të bluara.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë