Loading…

Rojet e burgut jetuan në ishull me familjet e tyre: Lexoni 6 fakte të rralla për burgun famëkeq Alcatraz

  • 06/01/2022 | 19:10

Rojet e burgut jetuan në ishull me familjet e tyre: Lexoni 6 fakte të rralla për burgun famëkeq Alcatraz

Alcatraz është i njohur si burgu më kërcënues në botë. Është i izoluar në një ishull dhe pothuajse është e pamundur për të shpëtuar. Ose, të paktën kjo është ajo që është thënë, shkuan Gazeta Metro.


Më poshtë Metro ju sjellë 6 fakte rreth këtij burgu që s’i keni ditur:

1. Në burgu famëkeq “Alkatraz”, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, u mbajt edhe Al Capone.

Ushtria e transferoi pronësinë e ishullit në Departamentin e Drejtësisë në 1933, dhe që prej kësaj kohe Alcatraz u bë sinonim i më të keqes nga më të këqijat, strehimi i kriminelëve famëkeq si Al Capone dhe George “Machine Gun” Kelly.

2. Alcatraz ishte një zonë ushtarak në vitet 1850 i përshkruar nga eksploratori Spanjoll Juan Manuel de Ayala në 1775, Ishulli Alcatraz është emri i Amerikanizuar i Isla de los Alcatraces (Ishulli i Pelikanëve). Pas përfundimit të Luftës Meksiko-Amerikane në 1848, California u bë pronë e Shteteve të Bashkuara. Në vitet 1850, ishulli u caktua nga forcat amerikane për një kështjellë ushtarake. E pajisur me më shumë se 100 topa, ajo monitoroi aktivitetin në Gjirin e San Franciskos për të shkatërruar pushtuesit e huaj, që kërkonin të merrnin arin në Kaliforni.

3. Shanset për t’u arratisur nga Alcatraz ishin të pakta Shumë e dinë historinë e Frank Morris, John Anglin dhe Clarence Anglin, i cili u përpoq të shpëtonte nga ishulli i burgut në 1962 duke përdorur një trap të bërë nga mushamaja. Askush nuk e di nëse burrat e bënë atë, por shanset u grumbulluan kundër tyre. Nga 36 burrat që ikën në 29 vitet që ai ishte hapur (1934 deri 1963), 23 u kapën, 6 u vranë nga rojet dhe dy u mbytën. Pesë pjesët e tjera, përfshirë Morrisin dhe vëllezërit Anglin, u zhdukën.

4. Rojet e burgut të Alcatrazit jetuan në ishull me familjet e tyre. Jeta në Alcatraz nuk ishte e izoluar vetëm për të burgosurit. Rojet dhe punonjësit e tjerë të burgut jetuan në ishull në banesa të ndara që dikur ishin kazermat e Luftës Civile.

5. Alcatraz është pushtuar nga zogjtë, 5000 zogj në nëntë specie të ndryshme jetojnë në këtë ishull.

6. Alcatraz u mbyll në vitin 1963 sepse ishte shumë i shtrenjtë për t’u mbajtur Alcatraz nuk u mbyll në çështjet e të drejtave të njeriut ose sepse burgu ishte tepër i ashpër edhe për të keqen e shoqërisë. Ai u mbyll në vitin 1963 për shkak të vendndodhjes. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë