Loading…

Roboti që “printoi” ndërtesën vetëm për 24 orë (Video)

  • 11/03/2017 | 23:14

Roboti që “printoi” ndërtesën vetëm për 24 orë (Video)

Vetëm brenda 24 orëve ka rritur të bëjë një printim 3d. Kjo është bërë nga kompania ‘Apis Cor Company’ e cila ka nisur këtë projekt qysh në dhjetorin e kaluar, për të printuar një ndërtesë përmes robotit.


Ndërtesa është 122 metra katrorë, e cila duket sikur “vizaton” me beton. Roboti është deri në 4 metra i lartë dhe 8 metra i gjatë, i cili punon në 360 gradë.

E për të shmangur ngrirjet e Betonit, objekti është mbuluar me një tendë për të krijuar kështu ambient të ngrohtë, pasi që testi është kryer në Moskë në temperatura nën zero. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë