Loading…

Ritet fetare ndalohen nga Ministria e FSK’së

  • 20/11/2016 | 12:48

Ritet fetare ndalohen nga Ministria e FSK’së

Sipas një vendimi të Ministrisë së FSK-së, ushtarët nuk do të lejohen që të falen gjatë kohës sa ata janë në detyrë. Vendimi ka ardhur pas një fotografie ku shiheshin pjesëtarë të FSK-së  me uniroma teksa faleshin brenda objektit të FSK-së.

Fotografia në fjalë ishte bërë publike javën e kaluar nga Gazeta Express.

Por, si duket ky vendim ka ngjallur reagime të shumta tek ushtarët që kryenin ritet fetare në vendin e punës.

Të paktën kështu duket në një reagim të Arian Xhezairit, njërit prej ushtarëve që tashmë e ka pranuar vendimin se i është ndaluar falja në FSK.

Ky është reagimi i plotë i këtij ushtari të FSK’së:

Të dashtun, sot m’u dha informacioni se komandanti i kazermën së FSK-së në Pomozotin me një vendim të shpejtë ka pezullue t’drejtën e faljes së namazit të Xhumasë për ushtarakët e kësaj kazerme. Për korrektësi, komandanti i kazermës është njeri i respektuar dhe luftëtar i dëshmuar i UÇK-së.

Vendimi i tij vie si rrjedhojë e një shkrimi të para pak ditëve në gazetën propagandistike famëkeqe Gazeta Express me titull “Ministër, a janë ushtarë, a imamë?”, shkrim i cili kishte t’bashkangjitur edhe foton e vendosur këtu.

Këta (ish)kolegë t’mi në foto po kryenin faljen brenda objekteve të kazermës t’përmendur më sipër, dhe jo siç dezinformon Express dhe shpif se kinse këta janë jashta objekteve të institucionit, aq më tepër t’thuhet se duhej t’visheshin në rroba civile.

Unë kam specializuar në Georgia të SHBA-ve për sinjale ushtarake pranë US Army Signal School, dhe përgjatë atyre pesë muajve aty, lëre që s’ishin t’ndaluara kryerja e riteve fetare, por për çdo t’premte kolegët me veturat e tyre më çonin deri tek mesxhidi dhe pas faljes vinin t’më merrnin për t’u kthye n’klasë apo n’terren.

Expressagjitë duhet t’jenë injorant të kualifikuar, dhe sikur t’ishte se nga ta asnjë s’ka parë e s’ka dëgjuar se si gjithë ushtritë e shteteve perëndimore e kanë t’rrgulluar çështjen e ritualeve fetare, do t’u falej një raportim i tillë.

Por kam frikë që e vërteta flet dhe dëshmon për një tendencë të kulluar përçarëse, prishëse e destabilizuese të shtetit dhe shoqërisë sonë, qoftë vetëm për përfitime të tyre të ngushta, apo edhe më keq për t’i shtyrë përpara agjendat serbe të etiketimit dhe rrjedhimisht dëmtimit të shqiptarëve.

Nëse ndokujt i duket kinse ne po përjetojmë ndonji satisfaksion epshorë duke qortuar e akuzuar pordhalet për shpifje, më këtë dëshmi t’realitetit unë dëshiroj t’u provoj t’kundërtën. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë