Loading…

Risia e Volkswagen, për shkrirjen e borës gjatë dimrit

  • 01/02/2017 | 15:57

Risia e Volkswagen, për shkrirjen e borës gjatë dimrit
Kompania Gjermane për prodhimin e veturave Volkswagen ka dizajnuar xhamin e përparmë të veturave i cili do të shkrijë akullin dhe borën pa qenë nevoja e vendosjes së telave ngjashëm më xhamin e pasmë.

Në vend të telit ngrohës, do të përdoret një shtresë e hollë përçuesi elektrik nga argjendi e cila do të vendoset në mes dy shtresave të xhamit pa penguar pamjen. Ky sistem do të përdorë 400-500Ë dhe do të jetë në gjendje që shumë shpejt të shkrijë borën dhe akullin e formuar në xhamin e përparmë të veturës.

Fillimisht, ky sistem i xhamit të përparmë klimaterik do të vendoset në modelet e Volkswagen në Evropë si Golf, Tiguan, Passat dhe Sharan si opsion me çmim të arsyeshëm prej 340€.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë