Loading…

Republikanët e përjashtuan kongresisten antisemite nga komiteti për punë të jashtme

  • 03/02/2023 | 22:02

Republikanët e përjashtuan kongresisten antisemite nga komiteti për punë të jashtme

Spikeri i Kongresit të SHBA’së, Kevin McCarthy, e mbajti premtimin dhe ka përjashtuar nga Komitetit për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA’së, Ilhan Omar, përfaqësuesen nga Minnesota për shkak të historisë së saj të gjatë të antisemitizmit, transmeton Gazeta Metro.


Spikeri McCarthy renditi komentet nxitëse dhe përçarës të bëra nga Okmar, përfshi ato anti-semite, kur kishte krahasuar Forcat e Armatosura të SHBA’së me organizata terroriste islamike, kur kishte përshkruar sulmin e 11 shtatori si “diçka që dikush e kryer’ mes të tjera deklarata të tilla. McCarthy kishte theksuar se kongresistja demokrate asnjëherë nuk kishte kërkuar për asnjë prej këtyre komenteve.

“Ne nuk po e përjashtojmë nga komitetet tjera” njoftoi. “Ne thjeshtë nuk besojmë që kur bëhet fjalë për politikë të jashtme, posaçërisht përgjegjësinë e asaj pozite në botë me komentet që ajo ka bërë. Ajo nuk duhet të shërbejë aty.”

McCarthy nuk i pranoi pretendimet se Republikanët po hakmerreshin ndaj demokratëve që kishin dëbuar disa republikanë nga detyrat e tyre në komitete. “Sikur të ishte ashtu do t’i zgjidhnim e do t’i përjashtonim nga të gjitha komitetet dhe nuk do të flisnim fare për këtë çështje”./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë