Loading…

‘Remi’ tha se e kishte pasur bashkëluftëtar, Kurti gjatë luftës: Nuk do kapja kurrë armë në dorë

  • 25/05/2021 | 22:16

‘Remi’ tha se e kishte pasur bashkëluftëtar, Kurti gjatë luftës: Nuk do kapja kurrë armë në dorë

Ish-komandanti i Zonës Operative të Llapit, Rrustem Mustafa, i njohur si Remi, ka thënë se Albin Kurtin e ka pasur bashkëluftëtar në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.


Këtë gjë Remi e ka thënë kur është pyetur për deklaratën e Albin Kurtit të bërë pas darkës me Josep Borellin në Bruksel “për eleminimin e kriminelëve të luftës nga skena politike”.

Megjithatë vetë Kurti kishte thënë se nuk do ta kapte kurrë armën në dorë.

Këtë deklaratë ai e ka dhënë në një dokumentar të realizuar gjatë kohës së luftës në Kosovë, ku artistë e aktivistë të ndryshëm në Prishtinë flasin për luftën dhe paqen.

“Nuk mund të kesh një luftë klasike dhe frontale, në mes të dy ushtrive. Nuk ka kësi lloj lufte. E keni parë Bosnjën, dhe e keni parë se është një nga luftërat më të tmerrshme. Shumë njerëz të pafajshëm duke vdekur. Nuk do ta kapja kurrë një armë në dorë. E kam thënë se mes luftës dhe dorëzimit preferoj zgjidhjen pa dhunë”, thotë Kurti në dokumentar.

Ai thotë se beson në këtë filozofi të jo dhunës.

https://gazetametro.net/mustafa-albin-kurtin-e-kam-pasur-bashkeluftetar-ne-uck/

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë