Loading…

Regjisori shqiptar ndër 10 regjisorët më të mirë në Skandinavi

  • 17/03/2017 | 09:57

Regjisori shqiptar ndër 10 regjisorët më të mirë në Skandinavi

Izer Aliu është regjisori shqiptar me origjinë nga Maqedonia i renditur ndër 10 regjisorët më të mirë në Skandinavi.


Aliu jeton dhe punon prej vitesh në Norvegji duke vjelur sukseset e punës së tij në kinematografi. Ai është diplomuar në Shkollën e Filmit norvegjez në Lilehamer, institucion në të cilin pranohen vetëm nga 6 persona për çdo dy vjet.

Suksesin regjisori shqiptar e ka arritur me filmin e tij të shkurtër “Ta mbrojmë malin” (To guard a montain), me të cilin ka fituar 11 çmime, përfshirë edhe çmimin e parë në Norvegji në kategorinë e filmave më të mirë të shkurtër për vitin 2013. Ka fituar çmimin “Karrigia e artë”, ndërsa për çmimin “Ora e qelqit” për skenarin Oskar më të mirë, ka qenë kandidat me filmin “Ta mbrojmë malin”.

Projekti i tij i ardhshëm është për fëmijët e emigrantëve të rinj që rriten në Suedi. Filmi që do të bëjë më pas është një film, që dëshiron ta xhirojë në Ballkan./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë