Loading…

Receta për ëmbëlsirë të shijshme me mollë

  • 05/01/2022 | 22:50

Receta për ëmbëlsirë të shijshme me mollë

Kur ta përgatitni, jini të sigurt që e gjithë shtëpia do të marrë aromë fantastike.


Nevojiten:

▪ 4 vezë,
▪ 1 filxhan e gjysmë sheqer (masa është filxhani i kosit prej 2 dcl),
▪ 4 – 5 mollë të grira në rende,
▪ një filxhan vaj,
▪ 2 filxhanë miell,
▪ 1 qese pluhur për ëmbëlsira,
▪ 1 lugë kanellë (e vogël apo e madhe, sipas shijes së amvisës),
▪ 3 lugë xhem,
▪ sheqer pluhur.

Përgatitja:

Më parë i tundim mirë vezët me mikser pastaj i shtojnë të gjithë përbërësit e tjerë dhe me dorë i përziejmë mirë.

E pjekim në furrë të ngrohur derisa të marrë ngjyrë gështenje, kontrollohet me rrëmojcë a është e gatshme.

Ëmbëlsirën e gatshme qiteni në sheqerin pluhur.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë