Loading…

Receta e sandviçit Reuben: Përgatitet në shtëpi dhe preferohet për drekë

  • 02/06/2023 | 08:13

Receta e sandviçit Reuben: Përgatitet në shtëpi dhe preferohet për drekë

Një sandviç klasik i Rubenit bëhet me bukë thekre të mbushur me mish viçi, djathë, lakër turshi dhe salcë ruse, transmeton Gazeta Metro.


Salca ruse është përbërësi kryesor dhe mund ta bëni në shtëpi duke përdorur majonezë, ketchup, rrikë, salcë Worcestershire, sheqer, piper të kuq, kripë dhe piper.

Ja receta për një sandviç klasik Reuben:

Përbërësit:

Për sandviç:

8 feta bukë thekre
4 lugë gjelle gjalpë, i zbutur
1/4 filxhan salcë ruse (e bërë në shtëpi ose e blerë në dyqan)
8 feta djathë zviceran
3/4 kile mish viçi me misër
1 filxhan lakër turshi

Për salcën ruse:

1/2 filxhan majonezë
3 lugë gjelle. ketchup
2 lugë gjelle. rrikë
2 lugë. Salcë Worcestershire
1 lugë gjelle. sheqer pluhur
1/4 lugë. piper të kuq
Kripë
Piper i zi i sapo bluar

Udhëzimet:

Për sanduiç:

Lyejeni njërën anë të çdo fete buke thekre.
Përhapeni salcë ruse në anën pa gjalpë të çdo fete.
Mbi gjysmën e fetave me djathë zviceran, mish viçi të grirë dhe lakër turshi.
Vendosni fetat e mbetura të bukës, me anë të veshjes poshtë, sipër për të formuar sanduiçe.

Për salcën ruse:

Në një tas mesatar, përzieni majonezën, ketchupin, rrikën, salcën Worcestershire, sheqerin dhe paprikën derisa të kombinohen mirë.
I rregullojmë me kripë dhe piper sipas shijes.

Gatimi:

Nxehni një tigan mesatar mbi nxehtësinë mesatare.
Vendosni një sanduiç në tigan dhe gatuajeni derisa të marrë ngjyrë të artë dhe djathi të shkrihet, afërsisht 3 minuta për anë.
Përsëriteni me sanduiçët e mbetur.
Shërbejini sanduiçet Reuben të ngrohta dhe shijoni!

Receta jep 4 racione dhe koha totale e gatimit është rreth 10 minuta.

Salca ruse i shton sanduiçit një aromë të lezetshme dhe kremoze, ndërsa kombinimi i mishit të grirë, lakër turshi dhe djathit zviceran ofron një ekuilibër të shijshëm të shijeve të këndshme dhe të tharta./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë