Loading…

Realiteti virtual dyfish më shumë efektiv se morfina për dhimbjet

  • 11/05/2017 | 19:08

Realiteti virtual dyfish më shumë efektiv se morfina për dhimbjet

Qindra miliona njerëz kudo në botë vuajnë nga dhimbjet kronike.


Që nga 1990 dhimbjet kronike janë trajtuar me morfinë.

Madje vetëm Amerika që është 5% e popullatës botërore konsumon 80% të morfinës kudo në botë.

Veterani i industrinë se realitetit virtual Howard Rose mendon se ka gjetur një zgjidhje më të mirë për dhimbjen sesa droga.

Realiteti virtual mund të përdoret në të sëmurët më djegie të lëkurës , duke i “mashtruar” ato që të mendojnë se janë në një ambient tjetër , në një botë magjike ku ato janë duke luajtur lojëra.

Pra pacientët do të shpërqendroheshin nga dhimbja dhe në fakt pacientët kanë raportuar se ndjenin 50% më pak dhimbje sesa kur trajtoheshin me morfinë./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë