Loading…

Reagon komuna e Prishtinës: Çezma e Xhamisë së Çarshisë nuk u rrënua, por është zhvendosur

  • 20/05/2022 | 23:19

Reagon komuna e Prishtinës: Çezma e Xhamisë së Çarshisë nuk u rrënua, por është zhvendosur

Komuna e Prishtinës ka reaguar pas raportimeve se çezma e Xhamisë së Çarshisë është rrënuar.


Përmes një postimi në Facebook, komuna ka bërë të ditur se çezma e xhamisë është zhvendosur përkohësisht.

“Duke ju falënderuar për vigjilencën, ju njoftojmë se zhvendosja e çezmës së xhamisë është e përkohshme”, thuhet në reagimin e tyre.

“Projekti që është duke u implementuar ka pëlqim nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit – IKMM, e cila është kompetente për dhënien e pëlqimeve për ndërhyrje në asetet e trashëgimisë kulturore si dhe për përcjelljen e punimeve në to”.

“Komuna e Prishtinës është e përkushtuar që të ofrojë ekspertizën e vet si partner me këdo që ka për qëllim ruajtjen dhe promovimin e aseteve të trashëgimisë kulturore si e mirë e përbashkët”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë