Loading…

Ratkoceri: Qeveria Kosovës mbylli Qendrat Shqiptare në diasporë, tash mbeten vetëm ato islamike

  • 05/12/2022 | 21:27

Ratkoceri: Qeveria Kosovës mbylli Qendrat Shqiptare në diasporë, tash mbeten vetëm ato islamike

Publicisti shqiptar nga Maqedonia e Veriut, Arben Ratkoceri ka reaguar pas njoftimit se MPJD e qeverisë kosovare të paguajë qiratë e tre qendrave në Turqi ku duke theksuar se tani do të mbeten vetëm alternativa islamiste, shkruan Gazeta Metro.


Ratkoceri në llogarinë e tij ka komentuar raportet e mbylljes së qendrës kulturore nga qeveria e Kosovës në Turqi duke theksuar se kjo ishte planifikuar me kohë.

“Qeveria e Kosovës paska vendosur që ti mbyll Qendrat kulturore shqiptare në diasporë. Kësaj i ka paraprirë një vendim i mëhershëm i Qeverisë “Kurti 1” për largimin nga puna të të punësuarëve në këto qendra.”

Ai më tej ka shtjelluar se kjo hapësirë e lënë mangët nga qendrat kulturore shqiptare do të plotësohet nga diçka tjetër.

“Tani, të vetmet qendra institucionale në diasporë që funksionojnë edhe atë “full time” janë qendrat islamike shqiptare ku krahas lutjeve, merren edhe me organizimin e tribunave ku ligjërojnë teologë shqiptar dhe nga shtetet e lindjes !”./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë