Loading…

Raporti Progresit: Cilësia naftës është e keqe

  • 14/11/2016 | 19:23

Raporti Progresit: Cilësia naftës është e keqe

Në raportin e Progresit është shkruar veçanërisht për naftën. Aty ngriten dilema se cilësia e naftës nuk është në nivel dhe me standardet e Bashkimit Evropian, duke shtuar kjo ndikon edhe në gjendjen e keqe të veturave.

urgjentisht të përmirësohet cilësia e naftes, Raporti i Progresit

Gjithashtu edhe kontrrolli teknik i veturave kritikohet e po ashtu edhe çështjet e tjera të transportit që lidhen me mbrojtjen e ambientit.

Në raportin e progresit theksohet se “veprime urgjente duhen të ndërmerren në fushën e standardeve të ndotjes dhe kontrolla e ndotjes nga transporti, duke perforcuar legjislacionin në kontrollën teknike të makinave, cilësinë e naftes, si dhe në subtancat shtëruese të ozonit dhe gazërave të flourit. Kapacitetet administrative dhe aktivitetet në ngritjen e vetëdijesimit duhet të perforcohen konsiderueshem”, përfundon vlerësimi i raportit të Progresit, lidhur me cilësinë e naftës dhe dëmet e tjera./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë