Loading…

Raporti i Këshillit Evropian alarmon: Ndryshimi i kufijve nuk mund të bëhet në mënyrë paqësore

  • 26/09/2018 | 12:29

Raporti i Këshillit Evropian alarmon: Ndryshimi i kufijve nuk mund të bëhet në mënyrë paqësore

Një raport i bërë nga Këshilli Evropian për marrëdhënie të jashtme paralajmëron për ndryshimin e kufijve.


Një raport i bërë nga Këshilli Evropian për Marrëdhënie të Jashtme ka paralajmëruar për pasojat e ndryshimit të kufijve, transmeton gazetametro.net

Raporti është përgatitur nga kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme në Parlamentin gjerman, Roetgen Norbert, dhe nga një ish- mbikëqyrës në dialogun teknik mes Beogradit dhe Prishtinës, bazohet në deklaratat e ambasadorëve të vendeve evropiane në Kosovë.

Raporti thotë se ka ndarje në politikën kosovare rreth idesë së ‘korrigjimit’ të kufijve, me kryeparlamentarin Veseli, kryeministrin Haradinaj dhe Vetëvendosjen të pozicionuar kundër, ndërsa me presidentin Thaçi të pozicionuar pro.

Gjithashtu, raporti thotë se presidenti i vendit po e humbet mbështetjen nga vëzhguesit ndërkombëtarë për idenë e ‘korrigjimit’, dhe se ndryshimi i kufijve nuk mund të bëhet në mënyrë paqësore /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë