Loading…

Ramstek me gjalpë të aromatizuar

  • 30/11/2021 | 21:59

Ramstek me gjalpë të aromatizuar

Copën e mrekullueshme të mishit të viçit marinoni në mënyrën më të mirë!


Përbërësit:

▪ 2 bërxolla mish viçi,
▪ vaj ulliri,
▪ kripë, piper,
▪ 120 g gjalpë,
▪ një lugë majdanoz të grirë,
▪ një lugë të vogël mustardë,
▪ një lugë rozmarinë të grirë imët,
▪ një lugë lëng limoni,
▪ një lugë mjaltë.

Përgatitja:

Bërxollat lyeni me vaj ulliri dhe kriposni. Lërini të qëndrojnë, më së miri gjatë natës.

Lini gjalpin që të shkrihet në temperaturë dhome. Përzieni me rozmarinën, majdanozin, mustardën, mjaltin dhe lëngun e limonit.

Mbështilleni në folie të tejdukshme dhe lëreni të ftohet. Mund ta lini në frigorifer edhe disa ditë.

Bërxollat nxirrni nga frigoriferi me kohë që të jenë në temperaturë dhome.

Piqni në tigan nga të gjitha anët nga 3 – 6 minuta, sipas shijes suaj.

Shërbejini bashkë me gjalpin e aromatizuar dhe pomfritin, – ose me shtojca të tjera, sipas shijes suaj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë