Loading…

Rama në Samitin e NATO’s: Kosova të ftohet menjëherë në mekanizmin e Partneritetit për Paqe

  • 29/06/2022 | 19:31

Rama në Samitin e NATO’s: Kosova të ftohet menjëherë në mekanizmin e Partneritetit për Paqe

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, duke folur në Samitin e NATO’s që po mbahet në Madrid, ka kërkuar që Kosova të ftohet menjëherë në mekanizmin e Partneritetit për Paqe, shkruan Gazeta Metro.


Rama përmes një cicerime në Twitter ka bërë të ditur se ka kërkuar nga vendet e NATO’s që edhe Kosova që të ftohet menjëherë në mekanizmin e Partneritetit për Paqe.

Rama po ashtu ka thënë se qëndrimi i Kosovës ndaj agresionit rus në Ukrainë duhet të vlerësohet.

“Kërkova që Kosova të ftohet menjëherë në mekanizmin e Partneritetit për Paqe. Vendet që nuk e njohin ende Kosovën duhet të vlerësojnë qëndrimin e saj krejt të njehsuar me BE-në ndaj agresionit rus mbi Ukrainën – pavarësisht se Ukraina nuk e ka njohur ende Kosovën…Shpjegova dallimet e pozicioneve në Ballkan në raport me Rusinë e me sanksionet ndaj saj,arsyet e këtyre dallimeve dhe domosdoshmërinë e ruajtjes së stabilitetit e të nxitjes së bashkëpunimit rajonal,duke rritur ndërveprimin konstruktiv me Serbinë të BE-së dhe vendeve të NATO-s “, ka shkruar Rama në Twitter./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë