Loading…

Rama kthehet nga Samiti i NATO’s, paralajmëron mbarësi në çeljen e negociatave për anëtarësim në BE

  • 30/06/2022 | 21:55

Rama kthehet nga Samiti i NATO’s, paralajmëron mbarësi në çeljen e negociatave për anëtarësim në BE

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, me një postim në rrjetin social Facebook, ka shkruar se po kthehet në vend, pas një pune të mbarë dhe të dobishme për shtetin shqiptar, pas samitit të NATO’së, ta mbajtur këto ditë në Madrid të Spanjës, shkruan Gazeta Metro.


Rama shkroi se nga ky takim vlenë të veçohet kontributi i Shqipërisë për NATO’n, dhe hapjen e negociatave për anëtarësim të shtetit shqiptar në Bashkimin Europian

“Për në atdhe pas një samiti veçanërisht të ngarkuar të NATO-s, ku morëm sidoqoftë kënaqësinë e dyfishtë të një pune të mbarë, qoftë në aspektin e kontributit të Shqipërisë për Aleancën, qoftë në drejtim të zgjidhjes së ngërçit për hapjen zyrtare të negociatave për anëtarësim në Bashkimin Europian”, shkroi ai.

Ndër të tjera në këtë samit Rama kërkoi që Kosova të pranohet në Partneritetin për Paqe, mekanizëm ky i cili ndodhët brenda ombrellës institucionale të NATO’së./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë