Loading…

Raketa që solli SHBA së fundmi i merr jetën kolonelit të 56-të rus dhe 40 ushtarëve

  • 28/06/2022 | 10:32

Raketa që solli SHBA së fundmi i merr jetën kolonelit të 56-të rus dhe 40 ushtarëve

Vladimir Putin ka humbur kolonelin e tij të 56-të dhe 40 ushtarë pasi u goditën nga raketat që ushtria ukrainase ka marrë si dhuratë nga SHBA.


Komandanti i parashutistëve, kolonel Andrei Vasilyev, dyshohet se u vra në një sulm të premten mbrëma. Sipas raportimeve një raketë me rreze të mesme HIMARS ishte përgjegjëse për shkatërrimin e konvojit me 40 ushtarë që drejtohej nga koloneli 49-vjeccar.

“Një sulm i veçantë i HIMARS në Izyum, rajoni i Kharkivit goditi një post komandë ruse, duke vrarë ose plagosur mbi 40”, njofton ushtria ukrainase.

Nëse konfirmohet, vdekja e tij do të ishte një nga të parat nga armët e reja me rreze 43 milje dërguar në Ukrainë nga Presidenti Joe Biden.

Vasilyev thuhet se ishte në një post komandimi të avancuar të trupave të sulmit ajror të ushtrisë ruse, por vendndodhja nuk u specifikua. Ai ishte komandant i Regjimentit të 137-të të Gardës Ajrore, me bazë në Ryazan.

I martuar dhe me një vajzë, ai ishte vlerësuar me Urdhrin Rus të Guximit.

Ndërkohë, koloneli i 55-të që vdiq ishte nënkoloneli Sergey Gundorov, 51 vjeç, helikopteri i të cilit u pa duke u rrëzuar në një humnerë pranë Volnovakha në Donbas, pasi u godit me një raketë portative tokë-ajër.

Putin gjithsej ka humbur të paktën 11 gjeneralë. Humbjet e përgjithshme ruse besohet të jenë mbi 30,000.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë