Loading…

Racë armike! Propaganda antisemite naziste dhe fashiste (Foto)

  • 31/01/2017 | 16:10

Racë armike! Propaganda antisemite naziste dhe fashiste (Foto)

Në Muzeun e Shoas në Romë një rrugëtim i kujtesës mes manifesteve, objekteve të përdorura, gazetave dhe revistave të kohës, filmave dhe fotografive, për të kuptuar se si u arrit në persekutimin dhe shfarosjen e miliona hebrenjve në Europë.

Fëmijë gjermanë lexojnë librin antisemit “Kërpudha e helmuar” (1938 në qendër) dhe “Mos i beso dhelprës” (nën krahun e vogëlushes në të majtë)

Antisemitizmi nazist në ekran

Vepra kinematografike e destinuar të shndërrohej në një “klasik” i antisemitizmit del në të njëjtin vit me “Rothschild” në 1940, duke arritur edhe një farë fame ndërkombëtare.

Antisemitizmi i Italise fashiste

Karikature antisemite nga “Mbrojtja e races”, shtator 1938

Karikature antisemite, Rome

Karikature antisemite nga “Mbrojtja e races”, shtator 1938

Koka e nje “hebreu” e perdorur si shenjester per t’u goditur me top ne luna-park

Kuti shkrepesesh me etiketa me permbajtje antisemite

Thyerese arrash, prodhim gjerman

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë