Loading…

Qyteti i tuneleve që strehonte 3300 nazistë nën Hagë (Foto)

  • 18/05/2017 | 14:47

Qyteti i tuneleve që strehonte 3300 nazistë nën Hagë (Foto)

Një set i mrekullueshëm i fotografive ka nxjerrë në pah një tunel të jashtëzakonshëm që ishte ndërtuar nga regjimi nazist nën qytetin e sotëm të Hagës.


I tërë kompleksi ishte ndërtuar më 1942 nën fshatin Scheveningen. 135 mijë banorë ishin dëbuar nga aty pasi u ishte thënë se zona ishte e ndaluar për civilë, zonë ku në fakt do të ndërtohej ky rrjet i tuneleve, transmeton gazetametro.net

Kompleksi në formë të bunkerit ishte planifikuar për të strehuar një numër prej 3300 ushtarësh. Aty, ndër të tjera kishte edhe sauna, dhoma për qëndrim ditor dhe magazina për ruajtjen e ushqimit.

Ushtria e Gjermanizë naziste kishte pushtuar Holandën më 10 maj 1940 dhe këtë e kishte bërë brenda pesë ditësh.

Nga fotografitë e publikuara nga Dailymail mund të shihet se i gjithë konstruksioni ishte i ndërtuar në frymën e ideologjisë naziste.

Tash, Holanda dëshiron që ta bëjë këtë vend atraksion turistik, duke e hapur pjesë-pjesë për t’ia treguar botës atë çfarë kishte ndërtuar regjimi i Hitlerit, i cili planifikonte që sundimi i tij të zgjaste. /gazetametro.net

 

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë